Zagadnienia: content

Branding SMS – jak ustawić nazwę nadawcy w miejsce numeru telefonu?

2 grudnia, 2019
Przeczytasz w 3 min. 08 sek.
Branding SMS: nazwa zamiast numeru

Decydując się na wykorzystywanie masowej wysyłki SMS masz możliwość ustalenia własnego pola nadawcy, czyli nazwy, która wyświetli się zamiast numeru telefonu. Na takie wiadomości nie można co prawda odpowiadać, ale unikalny identyfikator ma swoje zalety. Dowiedz się co to i jak wykorzystać własne nazwy nadawców SMS.

Branding SMS: nazwa zamiast numeru

Dzięki usłudze branding SMS można ustawić nazwę, która wyświetli się w skrzynce odbiorczej SMS zamiast numeru. Pole nadawcy SMS może mieć maksymalnie 11 znaków. Dowiedz się, jak ustawić SMS z nazwą firmy.

Jak wysłać SMS z nazwą nadawcy?

Jedną z podstawowych funkcjonalności marketingu SMS jest branding wiadomości – czyli zastąpienie numeru telefonu nazwą firmy lub marki. Komunikat opatrzony własnym polem nadawcy zyskuje na wiarygodności. Jednocześnie, rosną szansę, że zostanie on odczytany przez odbiorcę.

Przy niektórych kampaniach losowy numer jest zupełnie wystarczający, ponieważ dane nadawcy można wpisać w treść SMS-a (bierz jednak pod uwagę limit 160 znaków w wiadomości). Jednocześnie, jeżeli firma nastawia się na budowanie relacji z partnerami lub klientami, dużo bardziej efektywnym rozwiązaniem są wysyłki wiadomości z własnym identyfikatorem.

Pole nadawcy

Własne pole nadawcy SMS to 11 znaków, które maskuje numer, z którego wysłano wiadomość. Funkcja służy firmom i instytucjom publicznym do zwiększenia rozpoznawalności oraz potwierdzenia wiarygodności przesłanego komunikatu.

Pole nadawcy wiadomości składa się maksymalnie z 11 alfanumerycznych znaków. Najlepiej spisują się nazwy, które nawiązują do firmy lub instytucji, która wysyła wiadomość. Innym rozwiązaniem jest ustawienie słowa, który sugeruje temat bądź powód wysłania SMS-a.

Dlaczego nazwa nadawcy SMS jest taka ważna?

Wielu z nas dostaje dziennie do kilkunastu wiadomości SMS i niechętnie patrzy na wiadomości z obcego numeru. Dzięki nazwie nadawcy odbiorca ma pewność, że SMS jest od konkretnej firmy. Pomaga to w budowaniu lojalności konsumenckiej i powoduje, że takie SMS-y są chętniej otwierane.

Jak uruchomić pole nadawcy w panelu SMSAPI?

Uruchomienie pola nadawcy w panelu SMSAPI jest bardzo proste i nie wymaga żadnych skomplikowanych, czasochłonnych działań. Funkcja jest dotępna bezpłatnie dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników SMSAPI.

Zaloguj się do Panelu Klienta, przejdź do zakładki Pola nadawcy w sekcji Wiadomości SMS. Jeśli Twoja nazwa nie znajduje się na liście, dodaj ją! Wprowadź nazwę nadawcy, a następnie wypełnij i podpisz oświadczenie pobrane z Panelu Klienta.

Weryfikacja pola nadawcy

Ze względów bezpieczeństwa wymagamy potwierdzenia prawa do używania każdej nazwy. Pola nadawcy są weryfikowane i zatwierdzane przez pracowników SMSAPI wyłącznie w godzinach pracy biura (poniedziałek – piątek, 08-17).

Jak wygląda poprawne pole nadawcy SMS?

Wymogi względem własnych nazw zastępujących numery telefonu są narzucone przez standard GSM. Dopuszczalne znaki:

  • małe litery: a-z (bez polskich znaków diakrytycznych np. ą, ę, ź)
  • wielkie litery: A-Z (bez polskich znaków diakrytycznych np. Ą, Ę, Ź)
  • cyfry: 0-9
  • symbole: . & @ – + _ ! %
  • spacja

Nazwy nadawców wyglądające jak numery nie są dozwolone. System nie przyjmie też 3 cyfr występujących bezpośrednio po sobie (np. niepoprawną nazwą są: TEST1234, 2012bilet). Pole musi zawierać przynajmniej jedną literę.

Przeczytaj więcej na temat pola nadawcy SMS

Dostępność poza granicami Polski

Ze względu na lokalne regulacje, własne pole nadawcy może nie działać w niektórych lokalizacjach poza Polską. Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze informacje, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.