Spis treści
Poznaj oczekiwania i potrzeby mieszkańców Polski względem SMS-ów wysyłanych przez instytucje publiczne i urzędy. Przeczytaj raport Urząd SMS 2024.
Przeczytaj najnowszy raport SMSAPI skupiający się na komunikacji SMS urzędów i instytucji publicznych. Powstał na podstawie badania przeprowadzonego na próbie 1007 pełnoletnich mieszkańców Polski.
Przetestuj SMSAPI!
Załóż darmowe konto SMSAPI i przetestuj możliwości profesjonalnej bramki SMS dla firm.
Po co system SMS dla urzędu miasta?
Wyniki badania dowodzą potrzeby prowadzenia przez urzędy cyklicznych wysyłek wiadomości tekstowych. Inne formy komunikacji okazują się zwyczajnie zbyt powolne, kosztowne lub niepraktyczne. Telefon, nawet bez stałego dostępu do internetu, posiada większość z nas, dlatego tak komunikacja SMS jest tak skuteczna.
Dowodzi tego również zainteresowanie samych urzędów. Według naszych danych ponad 280 urzędów w Polsce oferuje powiadomienia SMS, z czego 150 jest klientami SMSAPI. Co ważne, rozwiązanie dostępne jest także dla instytucji publicznych, takich jak komendy policji, szpitale, straże pożarne, oraz organizacji pozarządowych.
Raport: Wiadomości SMS dla urzędów
Pobierz darmowy raport Komunikacja SMS instytucji publicznych z mieszkańcami 2024.
Zdaniem eksperta
Wymiana informacji to podstawa funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa. Tyczy się to zarówno jednostek, rodzin czy mieszkańców wsi, miast i wielkich aglomeracji. To, czy wiadomość pochodzi z pierwszego, sprawdzonego źródła może przesądzić o jej zasięgu i skuteczności – odczytaniu i zrozumieniu przez zamierzonych odbiorców. Jak udowadniają przeprowadzone przez nas badania, wiadomości tekstowe wysyłane do mieszkańców przez urzędy są właśnie takim narzędziem.
To już druga edycja raportu SMSAPI badającego oczekiwania i potrzeby mieszkańców Polski względem komunikacji z urzędami i instytucjami publicznymi. Pierwszą wersję oddaliśmy w Państwa ręce w 2019, czyli zaraz przed światową pandemią. Pięcioletnia perspektywa pozwala nam zauważyć i wskazać trendy, zapotrzebowanie na zawsze aktualne informacje.
Bez wątpienia rewolucja komunikacyjna sięgnęła również szczebla lokalnego. Jako społeczeństwo jesteśmy bardziej online, wiele spraw załatwiamy w aplikacjach mobilnych czy na stronach internetowych. Na początku 2024 zmieniło się również prawodawstwo regulujące wysyłki SMS prowadzone przez urzędy i podmioty publiczne.
Digitalizacja stosunków urząd-mieszkaniec jest faktem. Zapraszam Państwa do lektury krótkiego, ale niewątpliwie pomocnego opracowania tematu nowoczesnej komunikacji instytucji publicznych oraz samorządów z mieszkańcami.
Paweł Witoszek, SMSAPI
Najważniejsze wnioski z raportu
- Przeważająca cześć (89%) ankietowanych ocenia pozytywni wiadomości tekstowe wysyłane przez polskie instytucje publiczne.
- Z powiadomień SMS od urzędu korzysta 62% mieszkańców.
- Tylko 33% mieszkańców nie otrzymuje powiadomień SMS od urzędu.
- Aż 82% deklaruje chęć otrzymywania takich informacji, gdyby usługa była dostępna.
- Do najważniejszych kategorii wiadomości należą powiadomienia urzędowe (78%), ostrzeżenia i alerty (77%) oraz podatki i płatności (58%).
- Co trzeci jest gotowy otrzymywać SMS-y od urzędu kilka razy w tygodniu.
W badaniu wzięło udział 1007 mieszkańców Polski powyżej 18 roku życia. Badanie przeprowadzone 1 sierpnia 2024 metodą CAWI w panelu SurvGo.
Poznaj system SMS dla urzędu miasta
SMSAPI to polska bramka SMS dla biznesu i instytucji publicznych. Z naszych usług korzysta ponad 9500 firm na całym świecie, w tym ponad 150 urzędów w Polsce. Posiadamy certyfikat ISO 27001, potiwerdzający bezpieczeństwo systemu wysyłkowego. Jesteśmy wpisani na listę integratorów usług SMS dla podmiotów publicznych. Przetestuj system powiadamiania SMS dla urzędów i gmin.
Powiadomienia SMS – źródło informacji dla mieszkańców gminy
Interesująco rozkłada się zakres preferowanej tematyki powiadomień SMS. Przeważają powiadomienia urzędowe (bieżące komunikaty, przypomnienia o spotkaniach, sprawach w urzędzie miasta, gminy), ostrzeżenia i alerty o niebezpieczeństwach, utrudnieniach w dostawie wody, dostawie mediów na terenie miasta, oraz wiadomości SMS o podatkach i płatnościach. Niemniej ważne jest informowanie korkach i zmianach w funkcjonowaniu transportu publicznego.
Kolejną kategorią są wiadomości o ważnych wydarzeniach kulturalnych. Wysyłka SMS to dobry sposób, aby przypominieć o nadchodzących imprezach. Tego typu komunikaty można wysyłać w sposób w całości zautomatyzowany.
Według 47% ankietowanych wiadomości z urzędu powinny przychodzić kilka razy w miesiącu. Ponad 1/3 deklaruje, że polskie samorządy mogą wysyłać na ich telefon komórkowy wiadomości nawet kilka razy w tygodniu.
Raport SMSAPI: Urząd SMS – spojrzenie wstecz
Tegoroczny raport SMSAPI Urzędy SMS jest kontynuacją badania potrzeb Polaków. Podobne pytania zadaliśmy w 2019, zaraz przed pandemią. Sprawdź, jak zmieniły się oczekiwania względem komunikacji z urzędami i instytucjami publicznymi.
Komunikacja SMS – porównanie 2019 i 2024
Do niedawna lokalna gazeta była podstawowym źródłem nowin z naszej gminy czy dzielnicy. Powoli tę rolę przejmują subskrypcje wiadomości z ratusza. Dla urzędników to ogromna szansa. Wielu z nas wciąż ma stereotypowo negatywne skojarzenia z urzędami: biurokracyjny chaos, kolejki, mało przyjazna obsługa. Kontakty z nimi ograniczamy do ważnych i niekoniecznie miłych spraw.
Przekazując mieszkańcom regularnie informacje na numer telefonu komórkowego o istotnych dla nich wydarzeniach albo np. przypominając o nawadnianiu podczas upałów urzędnicy mogą pokazać, że zajmują się naszymi codziennymi problemami, co pomaga w budowaniu dobrych relacji.
Jonasz Malec – SMSAPI
Czy w Twoim miejscu zamieszkania urząd wysyła powiadomienia SMS o wydarzeniach, zagrożeniach lub informacjach urzędowych? | 2019 | 2024 |
---|---|---|
Tak | 67,5% | 67,2% |
Nie wiem | 18,6% | 11% |
Nie | 13,9% | 21,7% |
Jak wysłać SMS do mieszkańców gminy czy miasta?
To proste! Wypróbuj usługi SMS dla urzędów za darmo – załóż konto testowe i sprawdź SMSAPI. Pomagamy i doradzamy w trakcie wdrożenia.
Po więcej informacji na temat bezpośredniej komunikacji na linii urzędy – mieszkańcy odsyłam na stronę UrządSMS. Znajdziesz tam także pełną wersję raportu wraz z komentarzem eksperckim.