Co to jest SMS traffic pumping?

Spis treści

Poznaj traffic pumping – typ ataku na firmy korzystające z wysyłek wiadomości SMS. Sprawdź, jak chronimy naszych klientów.

Oprócz definicji i skutków ataku artykuł prezentuje również rozwiązania, listę narzędzi i funkcji bramki do wysyłki SMS, które SMSAPI wprowadziło, aby chronić klientów naszej usługi.

Przetestuj SMSAPI!

Załóż darmowe konto SMSAPI i przetestuj możliwości profesjonalnej bramki SMS dla firm.

Co to jest traffic pumping? Definicja

SMS traffic pumping to oszustwo internetowe, którego celem jest wygenerowanie w krótkim czasie sztucznego ruchu SMS. Korzystać na tym może konkurencja, która zmusza w ten sposób firmę do zapłacenia wyższej faktury za wysyłkę wiadomości lub nieuczciwi operatorzy, dostawcy SMS-ów. Dlatego ważne jest korzystanie z zaufanych dostawców, aby zapewnić jakość i bezpieczeństwo komunikacji SMS.

Inne nazwy tego zjawiska: sztuczne pompowanie ruchu, traffic pumping fraud, Artificially Inflated Traffic (AIT), nabijanie wiadomości.

Jak działa SMS Traffic Pumping?

Mechanizm ataku polega na wysłaniu wielu zapytań o kod jednorazowy (OTP), wiadomości z linkiem, testowych SMS-ów z niezabezpieczonych formularzy, mechanizmów na ogólnodostępnej stronie.

Przykład nabijania wiadomości SMS: oszuści przy użyciu skryptu lub botów tworzą nowe konta na stronie, w aplikacji mobilnej lub webowej. System automatycznie wysyła do każdego wiadomość zawierającą kod potwierdzający rejestrację czy link do pobrania aplikacji.

Zagrożenia i przeciwdziałanie nabijaniu wiadomości SMS

Podstawowymi zagrożeniami wynikającymi z nabijania wiadomości SMS są podwyższone koszty komunikacji SMS, zatrzymanie działania usługi oraz obniżone doświadczenie użytkowników, a więc i straty wizerunkowe. Wcześniejsze wyczerpanie budżetu na sztucznie wygenerowaną wysyłkę wiadomości SMS może skutkować niedostępnością systemu 2FA SMS, która oznacza utrudnienia w działaniu Twojego systemu, biznesu.

Na szczęście z tym oszustwem można walczyć. Po pierwsze możesz odgórnie ograniczyć wysyłanie zapytań. Rozważ wprowadzenie limitów czasowych w formularzach oraz zabezpieczenie ich za pomocą funkcji reCAPTCHa od Google. SMSAPI również pomaga w walce! Sprawdź swoje konto i włącz Ograniczenie krajów wysyłki, aby zablokować SMS-y do egzotycznych, droższych destynacji.

Prawdziwy przykład ataku traffic pumping

Najgłośniejszym przykładem procederu było sztuczne rejestrowanie kont i wymuszanie wysyłki kodów 2FA SMS na Twitterze. W efekcie tych działań platforma traciła 60 milionów USD rocznie. Sprawę nagłośnił Elon Musk.

Bezpieczeństwo cyfrowe Polaków – przeczytaj raport SMSAPI

Zapraszam do zapoznania się z raportem Bezpieczeństwo cyfrowe Polaków 2024, w którym poruszamy kwestie związane z zagrożeniami internetowymi, oszustwami cyfrowymi. Poznaj smishing, phishing oraz inne metody ataków w kanale mobilnym.

Jak SMSAPI chroni traffic pumpingiem?

SMSAPI to bezpieczna bramka SMS dla firm. Działamy w zgodzie z najwyższymi standardami, a także posiadamy certyfikat ISO 27001, który potwierdza nasze przygotowanie i wysoki poziom infrastruktury. Nasz zespół NOC stale monitoruje poprawne działania systemu SMS 24/7. Przeczytaj więcej, jak chronimy Twoje bezpieczeństwo w SMSAPI:

SMSAPI dba o bezpieczeństwo wysyłek wiadomości SMS

SMSAPI to zaufany dostawca SMS. Znajdujemy się w rejestrze integratorów SMS prowadzonym prze UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Współpracujemy z CERT, operatorami GSM oraz organizacjami walczącymi z cyberprzestępcami.

Wszystkie konta rejestrowane w naszym serwisie są sprawdzane. Przed dopuszczeniem do użycia weryfikujemy nowo zgłoszone pola nadawcy SMS. Autoryzacja nadpisów wiadomości SMS jest kluczowa dla zapewnienia autentyczności i bezpieczeństwa komunikacji.

Jak ustawić nazwę zamiast numeru SMS?

Zastępowanie numeru nazwą firmy jest podstawową i darmową funkcją bramki SMS. Nadpis SMS może mieć od 3 do 11 znaków. Przeczytaj więcej:

Poznaj ograniczenie krajów wysyłki

Ograniczenie krajów wysyłki to narzędzie dostępne w panelu klienta SMSAPI. Dzięki niemu ustawisz listę destynacji, do których chcesz wysyłać albo blokować wiadomości. Wystarczy określić kraje, a system w pełni automatycznie zablokuje SMS-y wedle konfiguracji. Filtr krajów działa przez cały czas, tak długo jak nie zmienisz przyjętych preferencji.

Ograniczenie krajów wysyłki SMS za granicę
Przykład filtrowania krajów: wysyłki ograniczone do Polski, Czech i Niemiec

Przeczytaj o filtrowaniu krajów wysyłki

Znaczenie autoryzacji SMS i 2FA w bezpieczeństwie

Autoryzacja SMS ma ogromne znaczenie w biznesie. Za pomocą kodów jednorazowych, haseł potwierdzających rejestrację czy logowanie wysyłanych w wiadomości SMS, firmy i usługi online chronią dane oraz tożsamość użytkowników.

SMSAPI dostarcza gotowych narzędzi do uruchomienia 2FA SMS w dowolnym systemie. Poznaj autoryzację wieloskładnikową dzięki SMS Authenticator lub wykorzystaj naszą platformę do wysyłki wiadomości SMS i stwórz własne zabezpieczenie w oparciu o otwarte SMS API.

Podsumowanie i rekomendacje dla firm

Po pierwsze zalecam monitorowanie ruchu SMS. W przypadku niespodziewanych wysyłek wiadomości sprawdź ustawienia filtru krajów. Po drugie sprawdź dostępy oraz aktywne sesje. Skorzystaj z opcji wylogowania wszystkich użytkowników i zmień hasło do konta SMSAPI.

Przetestuj SMSAPI!

Załóż darmowe konto SMSAPI i przetestuj możliwości profesjonalnej bramki SMS dla firm.

Kontakt i wsparcie SMSAPI

Współpracujemy z naszymi klientami, tak aby stale podnosić bezpieczeństwo platformy SMSAPI. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do działania ograniczenia krajów wysyłki, wysyłki SMS-ów za granicę – skontaktuj się z opiekunem konta.

Okładka: Wes Hicks