Spis treści

Komunikacja SMS dla firm jest często utożsamiania z jednokierunkowym przekazem na linii firma – klient. Nic bardziej mylnego, przecież wiadomości SMS są stworzone do rozmów! Poznaj odbiór SMS za pomocą numerów Short code i Long code. Prowadź dialog z konsumentem, automatyzuj obsługę klienta, badaj satysfakcję, angażuj i sprzedawaj dzięki SMS z możliwością odpowiedzi.

Poradnik składa się z dwóch części: teorii oraz praktycznych przykładów wykorzystania dwukierunkowej komunikacji SMS. Na wstępie warto wyjaśnić kilka podstawowych kwestii związanych z odbiorem SMS-ów na komputerze. W dalszej części znajdziesz natomiast przykłady zastosowania numerów odbiorczych SMS.

Odbiór SMS online – 7 szybkich faktów

1. Brak dodatkowych kosztów

SMSAPI oferuje bezpłatne odbieranie SMS. Co więcej, wysyłka SMS na numery odbiorcze nie jest obciążona dodatkowymi płatnościami. Dlatego nie musisz się obawiać przerzucenia kosztów na klientów. Wiadomości kosztują dokładnie tyle samo co te wysłane na normalne numery.

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości, pamiętaj o umieszczeniu tej informacji przy numerze odbiorczym. Zamiast jednak pisać „Cennik zgodny z taryfą operatora„, lepiej przedstawić tę informację w przystępniejszy sposób np. „Wysyłka wiadomość kosztuje tyle, co zwykły SMS„.

2. Pełna zgodność z RODO

Odbieranie wiadomości SMS i prowadzenie w ten sposób konwersacji z klientami firmy jest w pełni zgodne z RODO. Zapis na ten temat należy umieścić w polityce prywatności.

3. Prosta rejestracja w 5 minut

Aby prowadzić dwukierunkową komunikację SMS potrzebujesz konta w serwisie SMSAPI. Rejestracja jest darmowa i trwa mniej niż 5 minut. Wiadomości SMS wyślesz i odbierzesz zarówno z Panelu Klienta, aplikacji, jak i za sprawą zintegrowanego systemu czy połączenia po API.

4. Wybór typu numeru odbiorczego SMS

Odbieranie wiadomości SMS online odbywa się przy pomocy specjalnych numerów odbiorczych. Są one dostępne w dwóch formatach:

  • Short code składa się 4 lub 5 cyfr,
  • Long code ma standardową długość.

Porównamy je dokładniej w dalszej części.

5. Rezerwacja lub współdzielenie numeru odbiorczego

Aby odbierać wiadomości SMS przejdź do sekcji Numery odbiorcze w Panelu Klienta SMSAPI. Przed Tobą kilka wyborów, po pierwsze typ: SMS lub MMS; po drugie długość numeru oraz prefiks (jeśli zdecydujesz się na współdzielenie). Na końcu ustawisz czas, przez jaki chcesz korzystać z odbioru SMS – im dłuższy, tym niższy miesięczny abonament.

Numery odbiorcze SMS online
Zarezerwuj numer do odbierania SMS online

Wybrany długi numer odbiorczy SMS będzie zarezerwowany na Twój wyłączny użytek. Dostępne Short code możesz natomiast używać ekskluzywnie albo współdzielić. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na współdzielenie, odpowiadając klienci będą musieli dodać prefiks na początku wiadomości, przykład: NazwaFirmy.Tak.

6. Wiele zastosowań

Wiadomości możesz odbierać w Panelu Klienta SMSAPI na komputerze czy urządzeniu mobilnym lub też w systemie zintegrowanym poprzez API. Jedno nie wyklucza drugiego, a dzięki otwartemu API możesz nawet prowadzić kreatywne kampanie reklamowe.

Niezależnie jaki typ numeru wybrałeś, możesz wykorzystać go do pozyskiwania kontaktów do przyszłych kampanii. Pamiętaj jednak, aby informacje na ten temat umieścić w polityce prywatności firmy lub regulaminie konkursu. Przykłady znajdziesz poniżej.

7. Odebranie przychodzących wiadomości SMS – cennik dla firm

Całość kosztów odbioru SMS online zamyka się w miesięcznej opłacie narzuconej przez operatorów za współdzielenie lub zarezerwowanie numeru odbiorczego. Nasze stawki poznasz w Cenniku SMSAPI.

8. Międzynarodowe wysyłki i odbieranie SMS-ów

System SMS pozwala także na wysyłanie i odbieranie przychodzących wiadomości SMS w 194 państwach. Przeczytaj więcej na temat globalnego zasięgu SMSAPI.

Jak wykorzystać odbiór SMS dla firm?

Odbieranie wiadomości z poziomu platformy wysyłkowej, takiej jak SMSAPI, jest prostą i tanią alternatywą dla aplikacji mobilnych i bardziej skomplikowanych rozwiązań. Dzięki połączeniu po API lub integracji wiadomości automatycznie trafiają do wybranego systemu.

Ankiety i głosowania SMS – moduł w Panelu Klienta SMSAPI

Panel Klienta SMSAPI wyposaża Cię w gotowe narzędzie, dzięki któremu zaplanujesz i przeprowadzisz głosowanie, badanie czy ankietę oparte na odbiorze SMS.

Zobacz nagranie webinaru, z którego dowiesz się, jak krok po kroku skonfigurować wysyłkę wiadomości z pytaniem, odpowiedzi, zwrotki oraz jak sprawdzić wyniki ankiety SMS.

Badanie satysfakcji SMS – poznaj potrzeby i opinie klientów

Pierwszym, co zapewne przyszło Ci do głowy, są wszelkiego rodzaju badania satysfakcji. I dobrze, bo większość firm właśnie w ten sposób wykorzystuje dwukierunkowe wiadomości tekstowe. Można dzięki temu szybko i tanio sprawdzić, czy klienci są zadowoleni z usług i oferowanych produktów.

Przykład rozmowy SMS, w której firma pyta o opinię na temat pracy doradcy biznesowego
Short code wykorzystany jako metoda badania opinii klienta

Dwukierunkowe numery SMS są bardziej intuicyjne niż ankiety online czy aplikacje, które wymagają kliknięcia w adres URL oraz zaangażowania w jej wypełnienie. Na postawione w SMS-ie pytanie klient może odpowiedzieć jednym znakiem – liczbą określającą satysfakcję.

To najzwyczajniej wygodniejszej i szybsze niż jakakolwiek inna forma badania opinii. Na marginesie, sami wykorzystujemy SMS, z bardzo dobrymi rezultatami, do regularnego badania NPS wśród klientów SMSAPI.

Sondy i ankiety SMS to jedno z najpopularniejszych biznesowych zastosowań dwukierunkowej komunikacji mobilnej, ale nie jedyne! Funkcję SMS ankieta znajdziesz w Panelu Klienta SMSAPI w zakładce Funkcje dodatkowe.

Odbieranie przychodzących wiadomości SMS jest także sposobem na automatyzowanie i usprawnianie interakcji z klientami, uczestnikami eventów. Połączenie systemu wysyłkowego i odbiorczego pozwala na prowadzenie dialogu, a także zarządzanie procesami. Dzięki wykorzystaniu otwartego API można stowrzyć np. system obsługi rezerwacji czy nawet program dla hoteli.

Gry, zabawy, konkursy SMS

Odbieranie SMS-ów na komputerze pozwala także na organizowanie quizów i konkursów. Przykładem niech będzie firma Arkana, która na swoich szkoleniach produktowych wykorzystuje numer Long code do zwiększania zaangażowania uczestników. Na koniec każdego ze spotkań, organizowany jest konkurs SMS z nagrodami. Sprawdzana jest na nim wiedza zdobyta podczas szkolenia.

Warto zaznaczyć, że na event może przyjść każdy, dlatego firma zdobywa nowe leady, czyli to właśnie potencjalni klienci wysyłają wiadomości. Przypisanie miasta do numeru ułatwia to zbieranie bazy kontaktów na potrzeby organizacji kolejnych edycji.

Kampanie interaktywne

Wymagającym nieco więcej zachodu, jednak dającym najciekawsze efekty jest połączenie platformy komunikacji mobilnej z innymi systemami. Numery odbiorcze sprawdzają się jako skuteczny sposób na pozyskiwanie nowych kontaktów, ale także budowanie wizerunki marki. Właśnie na takich założeniach opierała się kampania outdoorowa koncernu Coca-Cola „Podziel się radością”. Wykorzystano w niej interaktywne billboardy oraz możliwość odbioru SMS.

Interaktywny billboard Coca-Cola, który wyświetla imię przesłane SMS
Short code w kampanii Coca-Cola

Wielkoformatowe ekrany ustawione na ulicach polskich miast zachęcały do wysłania wiadomości o określonej treści na podany numer Short code. W treści należało podać imię, które miało zostać wyświetlone na etykiecie wirtualnej butelki. Zabawa, poza wejściem w interakcję z przechodniami, spełniała także dodatkową funkcję – wysłanie wiadomości równało się ze zgodą na otrzymywanie komunikatów marketingowych na potrzeby kolejnych kampanii.

W podobny sposób wykorzystał krótki numer producent farb Magnat. W konkursie SMS promowanym w TV i online namawiał do dokończenia zdania za pomocą wiadomości wysłanej z telefonu. Najlepsze odpowiedzi organizator kampanii marketingowej nagradzał w codziennych losowaniach.

Marketing konwersacyjny

Czy wiesz, że odbiór SMS na komputerze to również doskonałe narzędzie sprzedaży. Udowodnił to jeden z amerykańskich dealerów samochodów Ford wykorzystując krótki numer do pozyskiwania telefonów od wartościowych, zainteresowanych leadów.

Co najważniejsze, w efekcie połączenia reklamy w lokalnej prasie udało mu się nie tylko zaprosić klientów na jazdę testową, ale także sfinalizować sprzedaż. System SMS odpowiadał także za automatyczne odsyłanie odpowiedzi. W tym celu posłużył się zautomatyzowanym scenariuszem konwersacji, który umawiał zainteresowanych klientów na wizytę w salonie.

Trudno szukać niższego kosztu konwersji, licząc nawet wykupienie przestrzeni reklamowej w gazecie. W tej kampanii odbiór SMS-ów był kluczowym narzędziem, które pozwoliło firmie wejść w interakcję z klientami oraz zagwarantować wizytę w salonie.

Jak odbierać SMS online?

Dzięki połączeniu po API możesz odbierać wiadomości w dowolnym systemie np. e-commerce. Przeczytaj poradnik programisty i uruchom odbiór SMS online. Przejdź krok po kroku przez proces rejestracji numeru odbiorczego SMS, pisanie skryptu, ustawienie adresu callback i testy. To proste!

Typy numerów odbiorczych SMS

W Panelu Klienta SMSAPI znajdziesz dwa typy numerów powalających na odebranie przychodzących wiadomości SMS:

  • Short code – krótki numer odbiorczy składający się z 4 lub 5 cyfr. Ze względu do swoją długość nadaje się bardziej do wykorzystania w połączeniu z innymi środkami przekazu, w których masz tylko chwilę na złapania uwagi odbiorcy np. outdoor, radio, TV, social media.
  • Long code – standardowy, 9-cyforwy numer. Zwykle jest to tańszy odpowiednik, który możesz wykorzystać wszędzie, gdzie uda się zatrzymać odbiorcę na dłużej: strona WWW, prasa, event.

Podsumowanie

Mnogość zastosowań dwukierunkowej komunikacji SMS czyni ją niezwykle przydatnym narzędziem dla firm, e-commerce, instytucji publicznych i wszystkich innych podmiotów, którym zależy na budowaniu relacji z klientami.

W odróżnieniu od jednokierunkowego marketingu SMS, numery odbiorcze pozawalają na interakcję i prowadzenie dialogu z konsumentem. Wśród najważniejszych zastosowań znajdziesz: pozyskiwanie numerów telefonów, wsparcie sprzedaży, usprawnienie obsługi klienta i badanie satysfakcji.

Pamiętaj, że wysyłka wiadomości na Twój numer odbiorczy nie jest obciążona żadną dodatkową opłatą. Twoi klienci zapłacą dokładnie tyle, ile płacą na wysłanie SMS-a na normlany numer!