SMS w ubezpieczeniach

Spis treści

Poznaj SMS w ubezpieczeniach. Sprawdź, jak wysłać SMS z systemów dla agentów ubezpieczeniowych: Insly, Berg System, iAgent24.

Ten artykuł to poradnik, dzięki któremu dowiesz, jak uruchomić wysyłki wiadomości tekstowych do klientów zakładów ubezpieczeń.

Agencie, zacznij od konta SMSAPI

Rejestracja konta w SMSAPI jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami. Na start dostajesz pulę 50 SMS-ów*, dzięki którym przetestujesz możliwości bramki SMS dla firm. Masz też nasze wsparcie, dostęp do materiałów edukacyjnych i ekskluzywnych treści dla klientów SMSAPI.

Przetestuj SMSAPI!

Załóż darmowe konto SMSAPI i przetestuj możliwości profesjonalnej bramki SMS dla firm.

Sprawdź ofertę poszczególnych systemów do ubezpieczeń, możliwe że znajdziesz lepsze warunki.

Skonfiguruj konto

Po rejestracji przeprowadź podstawową konfigurację bramki SMS. To po pierwsze oszczędność czasu na weryfikację konta, a po drugie ułatwisz sobie korzystanie z platformy SMS.

Początki w SMSAPI: instrukcja wideo

Zacznij od danych firmy w zakładce dane do płatności. Wymagamy podstawowych informacji na temat twojej działalności. SMSAPI świadczy usługi wyłączenie dla firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

Jak wysłać SMS z nazwą ubezpieczalni?

Jedną z podstawowych funkcji platformy SMS jest zastępowanie numeru nazwą firmy. Funkcja jest darmowa i dostępna dla wszystkich klientów.

Zadbaj o bezpieczeństwo konta

Zawsze korzystaj z długich, unikalnych i skomplikowanych haseł, zawierających przynajmniej jedną wielką literę, cyfrę i znak specjalny. Nigdy nie ustawiaj tego samego hasła w dwóch różnych serwisach.

Poznaj autoryzację 2FA SMS

Uzyskaj token API

Wszystkie poprzednie kroki kierowały cię do tego miejsca – połączenia SMS API, czyli stworzenia mostu pomiędzy systemami. Token to ciąg znaków zastępujący login oraz hasło. Dzięki niemu autoryzujesz integrację i umożliwiasz wysyłkę wiadomości SMS z zewnętrznego programu, takiego jak Berg System, Insly czy iAgent24.

Na skróty do tworzenia połączenia

Poczekaj! Dalsza instrukcja dotyczy generowania tokenu. Zanim to zrobisz, przejdź przez pozostałe kroki w twoim programie do zarządzania ubezpieczeniami:

Token SMS API

Aby wygenerować token zaloguj się do panelu SMSAPI i w ustawieniach API wybierz Tokeny API (OAuth). Kliknij zielony przycisk Generuj token i wypełnij formularz.

SMS API Token OAuth
Dodaj token w SMSAPI

Nazwa tokena to informacja wyłącznie dla ciebie. Datę wygaśnięcia ustaw, jeśli zamierzasz korzystać z połączenia tylko przez określony czas, w innym przypadku wybierz Nigdy. Poniżej znajdziesz listę funkcji, do których ma mieć dostęp zewnętrzny system. Możesz zostawić wszystkie pozycje aktywne lub, jeśli wiesz co robisz, odznaczyć te, z których nie będziesz korzystać. Kliknij generuj. Zobaczysz token – skopiuj go i wklej we wskazanym miejscu.

Uwaga! Token możesz podejrzeć ten jeden raz. Jeśli coś pójdzie nie tak, stwórz nowy. Połączenie usług za pomocą tokenu jest bezpieczne, a wszystkie aktywne integracje możesz zawsze podejrzeć i dezaktywować.

Dla programistów

Sprawdź również Dokumentację SMSAPI (dostępną również w języku angielskim) oraz biblioteki programistyczne, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia własnych połączeń.

Wysyłka SMS do klientów a zgody marketingowe (RODO)

Agencie ubezpieczeniowy, zapamiętaj dwie najważniejsze informacje na temat RODO w komunikacji SMS:

 1. Zautomatyzowane alerty, powiadomienia, przypomnienia i inne nie wymagają pozyskania zgody.
 2. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych jest jednak niezbędna w przypadku SMS-ów zachęcających do skorzystania z oferty.

Zapamiętaj to i nie mieszaj treści informacyjnych z marketingiem. Podsumowując, nie każda wiadomość SMS wymaga uzyskania zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. Sprawdź tabelę poniżej.

Bez zgody*Tylko ze zgodą marketingową
Odpowiedź na zapytanie ofertowe, formularzRatowanie porzuconych koszyków
SMS-y dotyczące procesów, żądania zapłatyWysyłka SMS z ofertą promocyjną
Wiadomości transakcyjne (statusy)SMS z kodem promocyjnym
SMS z kodem autoryzacyjnymWiadomość po zapisie do newslettera
Info o usłudze (aktualizacje, przerwy)Wysyłka SMS o nowym produkcie
Powiadomienia SMS, przypomnieniaZaproszenie na wydarzenie, webinar
* wystarczy informacja w polityce prywatności

Testuj za darmo +50 SMS na start

Pula 50 darmowych wiadomości z pewnością okaże się pomocna w trakcie testowania różnych opcji, warunków wysyłki i różnych treści. Po udanych testach zapraszam do zacieśnienia współpracy. Oferujemy dwie metody rozliczenia: umowa na 24 miesiące i doładowanie punktów na wysyłki według potrzeb. W obydwu przypadkach płacisz tylko za wysłane wiadomości. Szczegóły w cenniku SMSAPI.

Jak wysłać SMS z Berg System?

Logo Berg System

Uruchomienie wysyłek SMS z Berg System jest proste. Opis rejestracji w SMSAPI i podstawowej konfiguracji bramki SMS znajdziesz wyżej.

Integracja Berg System i SMSAPI

Zaloguj się do Berg System i kliknij w nazwę swojego użytkownika – znajdziesz ją na szczycie menu po lewej stronie. Następnie wybierz Ustawienia konta i dalej Ustawienia zaawansowane i integracje.

Integracja SMS Berg System
Integracja SMS Berg System

Program poprosi Cię o podanie tokenu i Twojego pola nadawcy. Wklej token i wpisz ustawioną nazwę nadawcy SMS w SMSAPI.

Następnie upewnij się, że wpisane pole nadawcy jest takie samo jak w SMSAPI. Jeśli zostawisz to pole puste, Berg System wyśle wiadomości z nazwą nadawcy ustawioną jako domyślna w panelu klienta SMSAPI.

Co to jest token SMS API?

Token SMS API to ciąg znaków, który zastępuje login i hasło. Token służy do autoryzaowania połączeń między usługami, narzędziami.

Gotowe! Integracja Berg System i SMSAPI przebiegła pomyślnie. Możesz przejść do konfiguracji warunków wysyłki, szablonów i reszty ustawień.

Powiadomienia SMS w Berg System

Pora przejść do powiadomień SMS, czyli zautomatyzowanych komunikatów wysyłanych przez Berg System do menadżera oraz pracowników firmy, jak i klientów ubezpieczalni. Pamiętaj, że trafią one tylko do odbiorców, którzy wyrazili zgodę na komunikację drogą elektroniczną.

Powiadomienia SMS znajdziesz w Narzędziach marketingowych i dalej Powiadomieniach w panelu Berg System. Za pomocą ich możesz przekazać wszystkie ważne informacje o ubezpieczeniu. Na start przygotowane są cztery szablony treści wiadomości. Na ich bazie możesz stworzyć własne lub też przygotować SMS-y dopasowane do Twoich potrzeb.

Domyślne szablony SMS w Berg System

 • Niepodjęte leady jednostki – powiadomienie dla menedżera
 • Niepodjęte szanse sprzedaży – powiadomienie dla menedżera
 • Powiadomienie o nowym leadzie dla jednostki
 • Powiadomienie nt. nadchodzącym lub przekroczonym terminie spłaty raty

Każde z powiadomień posiada gotowy szablon treści SMS-a, który możesz dowolnie dostosować, a nawet spersonalizować parametrami dynamicznymi. Do wyboru masz cztery kategorie parametrów: dane klienta, umowy, wydarzenia lub sprawy. W każdej znajdziesz szereg informacji do wykorzystania w treści wiadomości np. imię, imię opiekuna, nazwa umowy, wartość raty, data raty. Za ich pomocą stworzysz lepiej dopasowane SMSy.

Stwórz własne powiadomienie SMS

Personalizacja treści SMS za pomocą danych klienta
Przykładowe parametry, za pomocą których dokonasz personalizacji SMS

Zaproponowane szablony bazowe to dopiero początek, ponieważ możesz stworzyć własne automatyzacje, procesy, a więc i spersonalizowane powiadomienia SMS. Aby rozpocząć, kliknij zielony przycisk Dodaj w sekcji Szablony powiadomień w prawym górnym rogu.

Przed tobą formularz, za pomocą którego określisz, co, kiedy i jak często ma wywoływać wysyłkę wiadomości. Zacznij od wpisania nazwy – to informacja dla ciebie, nie zobaczy jej nikt inny. Następnie określ typ powiadomienia, czyli to jak często ma być wysłane: raz dziennie, jednorazowo czy uruchamiane za sprawą zdarzenia w systemie. Zaznacz ostatnią opcję.

W kolejnym kroku wybierz odniesienie, czyli element codziennej pracy agenta, który będzie wywoływał wysyłkę. Do dyspozycji masz szereg elementów, które mogą stać się warunkiem.

Warunki wysyłki SMS w Berg System

 • Rata
 • Rata nieopłacona
 • Rata (grupowanie po dacie)
 • Rata nieopłacone (grupowanie po dacie)
 • Data wznowienia
 • Data zakończenia
 • Data podpisania
 • Data urodzenia
 • Zmiana statusu umowy
 • Wydarzenie w kalendarzu
 • Niepodjęte szanse sprzedaży
 • Otwarte szanse sprzedaży
 • Otwarte szanse sprzedaży – manager
 • Niepodjęte leady jednostki
 • Niepodjęte leady jednostki – manager
 • Wygrane szanse sprzedaży
 • Przegrane szanse sprzedaży
 • Data wydarzenia
 • Data rezerwacji produktu (współpracownik)
 • Data rezerwacji produktu (klient/firma)

Wybór odniesienia zdefiniuje pulę dostępnych parametrów dynamicznych, ponieważ mogą one dotyczyć różnych aspektów współpracy np. umowy, danych ubezpieczonego, sprawy lub konkretnego wydarzenia.

Gdy to zrobisz, ustal czas wysyłki – pola kiedy, ilość dni oraz dzień wysyłki. Określ, kiedy powiadomienie ma dotrzeć do odbiorców. Pamiętaj, że SMSy trafią na telefony niemal natychmiastowo, dlatego nie planuj komunikatów wcześnie rano i późno wieczorem.

Pozostała już tylko treść powiadomienia. Tak jak wcześniej możesz posłużyć się parametrami dynamicznymi dostępnymi w rozwijanej liście powyżej pola tekstowego. Gdy skończysz, kliknij zielony przycisk Dodaj.

Zakładka Wysłane SMS-y

Ostatnia zakładka zawiera listę wysłanych powiadomień SMS. Spis możesz filtrować. W tym miejscu również możesz podejrzeć status wiadomości, ewentualne błędy w wysyłce oraz ich przyczynę np. niepoprawną konfigurację lub brak środków. Sprawdzisz także ilość punktów SMS wykorzystanych na wysyłkę wiadomości, czy datę jej wysłania.

Masowe wysyłki SMS z Berg System

Zautomatyzowane powiadomienie SMS są pomocne w obsłudze klienta oraz zarządzaniu pracą agentów ubezpieczeniowych. Mogą one także pomóc w zdobyciu nowych lub zaktywizowania już pozyskanych leadów sprzedażowych (potencjalnych klientów). Z poziomu Berg System możesz również wysłać targetowaną kampanię SMS do szerokiego grona odbiorców.

Przykładem niech będzie wysyłka SMS do klientów z informacją na temat zbliżającej się promocji czy specjalnej okazji. Pamiętaj jednak, że aby wysłać klientom takie komunikaty musisz posiadać zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych (RODO).

Segmentowanie bazy danych klientów

Marketing SMS jest skutecznym sposobem dotarcia z ofertą wprost na telefony klientów. Jego efektywność jest jednak uwarunkowana precyzją, z jaką dopasujesz treść, argumenty sprzedażowe oraz czas wysyłki wiadomości. Z tego właśnie powodu tak ważna jest segmentacja grupy odbiorców. Dzięki podziałowi bazy danych na mniejsze części zyskasz możliwość przygotowania lepiej dopasowanych komunikatów.

Do wyboru masz wiele czynników, wedle których posegmentujesz bazę: lokalizacja, produkt (kredyt, ubezpieczenie, inwestycje i inne), status umowy itd. Inny przykład: dzięki narzędziom do filtrowania kontaktów możesz zawęzić kampanię SMS np. do klientów danego opiekuna, którzy dołączyli w ostatnich trzech miesiącach i nie wykupili danego produktu.

Polecam przejść przez formularz samodzielnie i pokombinować z różnymi konfiguracjami. Pamiętaj, że wysyłki do mniejszych grup odbiorczych, czyli takich, które zostały precyzyjniej zawężone, mogą być finalnie skuteczniejsze niż wiadomości wysłane do wszystkich kontaktów w bazie. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób badać skuteczność marketingu SMS, czytaj dalej.

Gdy już zawęzisz (lub nie) grupę według własnych potrzeb, kliknij masowe działania i wybierz Wyślij SMS-y. Co ważne, nie musisz zlecać kampanii od razu. Bez problemu zaplanujesz marketing SMS na wskazaną datę i godzinę.

SMS w rekrutacji

Trzecim zastosowaniem w Berg System są wiadomości wysyłane do kandydatów podczas rekrutacji. Dobrym przykładem jest tutaj przypomnienie SMS o zbliżającej się rozmowie kwalifikacyjnej.

Stwórz zdarzenie w panelu kontaktu (danego współpracownika), a następnie wykorzystaj moduł Powiadomienia, aby zaplanować wysyłkę przypomnień do kandydatów.

Przetestuj SMSAPI!

Załóż darmowe konto SMSAPI i przetestuj możliwości profesjonalnej bramki SMS dla firm.

Jak uruchomić powiadomienia SMS w Insly?

Integracja SMS Insly
Ustawienia powiadomień SMS w Insly

Zacznij od wejścia w Ustawienia systemu (zębatka w prawym górnym rogu). Następnie skorzystaj z wyszukiwarki, aby odnaleźć Ustawienia powiadomień SMS.

W polu Wysyłanie powiadomień SMS zaznacz Tak. Masz możliwość określenia godziny wysyłki wiadomości. Na koniec wklej API token i zapisz zmiany. Gotowe!

Szablony treści SMS w Insly

W wynikach wyszukiwania pod ustawieniami konta znajdziesz także Szablony SMS. To tutaj zdefiniujesz szablony treści wiadomości oraz ustawisz automatyzację powiadomień.

Kliknij ikonkę plusa w prawym górnym rogu, aby dodać nowy szablon. Wybierz typ powiadomienia.

Insly logo

Typy powiadomień SMS w Insly

 • Zbliżający się termin płatności za fakturę
 • Zaległa faktura
 • Odnowienie
 • Zbliżający się termin płatności raty (do dnia)
 • Rata zaległa
 • Urodziny klienta
 • Przypomnienie o odnowieniu zgody

Następnie wprowadź pole nadawcy aktywowane w SMSAPI. Wybierz produkty ubezpieczeń związane z treścią powiadomienia, Towarzystwa Ubezpieczeń oraz na ile dni przed końcem polisy ma zostać wysłana wiadomość. Zwróć uwagę, aby w polu ilość stworzonych powiadomień zawsze było zero.

Możesz stworzyć oddzielne komunikaty dla wybranych produktów, kanałów sprzedaży i Towarzystw. Gdy uporasz się z tą częścią, możesz przejeść do pisania zawartości SMS-a.

Stwórz spersonalizowaną treść wiadomości

Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź bazę przykładów treści oraz przeczytaj poradnik skutecznej komunikacji SMS-owej. Pamiętaj, aby zawsze wykorzystywać parametry dynamiczne, czyli zmienne w treści, które program zamieni na zawsze aktualne informacji na temat każdego klienta. Przykładem takiej personalizacji może być imię, opiekun, data faktury czy numer polisy.

Parametry dynamiczne są niezwykle istotne. Pozwalają szybciej zrozumieć cel oraz treść komunikaty, a także połączyć go z wcześniejszą komunikacją. Niewątpliwą zaletą jest także poprawa bezpieczeństwa, ponieważ nadawca odwołuje się do weryfikowalnych informacji. Używanie parametrów dynamicznych wpływa też na postrzeganie jakości komunikacji z klientami.

Lista parametrów dostępnych w Insly

 • Nazwisko {customer.name_last}
 • Nazwa klienta {customer.name}
 • Opiekun klienta {broker_person.broker_person_name}
 • Numer telefonu agenta {broker_person.broker_person_mobile}
 • Waluta {invoice.currency}
 • Numer referencyjny faktury {invoice.refno}
 • Data faktury {invoice.date}
 • Zbliżający się termin płatności za fakturę {invoice.date_due}
 • Data ostatniej płatności na fakturze {invoice.date_lastpayment}
 • Numer faktury {invoice.no}
 • Suma faktury {invoice.sum}
 • Dotychczasowa wpłata {invoice.sum_paid}
 • Numer polisy {policy.no}
 • Informacja o polisie {policy.display_name} – uwaga: ten parametr pobiera i zwraca wszelkie informacje zawarte w polu Przedmiot ubezpieczenia, a jeśli to pole jest puste, system pobierze inforamcje z pola Produkt
 • Ryzyka {policy.display_type}
 • Osoba wystawiająca polisę {policy.issuer_name}
 • Telefon osoby wystawiającej {policy.issuer_mobile}
 • Składka {policy.premium_sum}
 • Data wystawienia polisy {policy.date_issue}
 • Początek okresu ochrony polisy {policy.date_start}
 • Koniec okresu ochrony polisy {policy.date_end}
 • Nazwa TU {insurer.name}
 • Nazwa pełna TU {insurer.name_full}
 • Wysokość raty {policy_installment.sum}
 • Data {policy_installment.date}
 • Termin płatności raty (do dnia) {policy_installment.date_due}
 • Data końca obowiązywania raty {policy_installment.date_end}
 • Data wystawienia {policy_installment.date_issue}
 • Data ostatnio opłaconej raty {policy_installment.date_paid}
 • Numer polisy {policy.no}
 • Data obowiązywania zgody {consent.valid_date}
 • Typ zgody {consent_type.type}

Czytaj dalej: SMS-y w pracy agenta ubezpieczeniowego

Jak w praktyce uruchomić SMSy w iAgent24?

Logo iAgent24

Przejdź do zakładki Ustawienia SMS. Włącz dostępność usługi SMS, a następnie podaj nazwę użytkownika oraz hasło do API zakodowane w MD5.

Uwaga! Nie podawaj swojego hasła do logowania w platformie SMSAPI. Zamiast tego masz możliwość skorzystania z kodowania MD5. Wejdź do panelu, Ustawienia API i Hasło do API. Wygeneruj, skopiuj zakodowane hasło i wklej w iAgent24.

W kolejnym kroku zaznacz wysyłki wiadomości PRO oraz wpisz aktywowaną nazwę nadawcy. Przeczytaj więcej na temat nazwy zamiast numeru SMS. Możesz także włączyć zastępowanie znaków specjalnych, które obniżają limit długości do 70 znaków.

Jak przygotować szablon SMS w iAgent24?

Kliknij Obsługa wiadomości i dalej Tworzenie korespondencji SMS. Wybierz rodzaj, stwórz nowy szablon, a następnie wprowadź treść. Pamiętaj, że możesz posłużyć się znacznikami (parametrami dynamicznymi).

Przykłady: szablony SMS dla agentów ubezpieczeniowych

Poniżej przykłady wiadomości tekstowych, które możesz wykorzystać w komunikacji swojej firmy.

SMS z przypomnieniem o nadchodzącej płatności

Dzień dobry. Zbliża się termin płatności raty za [NAZWA].
Termin: [TERMIN]
Kwota: [KWOTA]
Dziękujemy za terminową płatność.

Codzienne przypomnienie SMS o przekroczonej płatności

Przypominamy o płatności [KWOTA] za [NAZWA].
Termin minął [TERMIN].
Skontaktuj się z nami, jeśli należność została już opłacona.

Przypomnienie SMS o wizycie w placówce (zaplanowane spotkanie z klientem)

Dzień dobry.
Przypominamy o zaplanowanym spotkaniu o ubezpieczeniu mieszkania.
Do zobaczenia.

SMS z życzeniami urodzinowymi dla klienta (utrwalanie relacji)

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!
Pozdrawiam serdecznie, [IMIĘ OPIEKUNA].

Wznowienie umowy – SMS zaproszenie do placówki w celu podpisania nowej umowy, polisy

Dzień dobry. Zapraszam do oddziału [NAZWA FIRMY] w celu podpisania nowej umowy.
Obecna przestanie obowiązywać [DATA].

Powiadomienie o otwartych szansach sprzedaży

Masz [COUNT] nowych szans sprzedaży.

Polskie znaki w treści

Przyzwyczailiśmy do otrzymywania SMSów bez polskich znaków. Jeśli jednak chcesz zachować poprawność, to pamiętaj, że dodanie nawet jednego znaku specjalnego, czyli też polskich znaków diakrytycznych np. ą, ę, ć, obniży limit długości do 70 znaków. Dlatego, wszędzie gdzie to możliwe i wskazane sugeruję ustawienie automatycznego zastępowania znaków specjalnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przetestuj SMSAPI!

Załóż darmowe konto SMSAPI i przetestuj możliwości profesjonalnej bramki SMS dla firm.

Zdjęcie wykonał Michael Jin.