Blog

Powiadomienia Push – nowa usługa, wiele możliwości

Rozwijamy się! Przedstawiamy nową funkcję – powiadomienia Push wysyłane z poziomu aplikacji mobilnych. Jak sama nazwa wskazuje, taki alert ma „popychać”, zachęcać do interakcji, informować (ang. to push – pchać, popychać). Komunikację traktujemy kompleksowo, dlatego proponujemy klientom uzupełnienie wysyłki SMS powiadomieniami Push lub stosowanie ich rozłącznie. Co to powiadomienia Push i jak je wykorzystać w kontakcie z odbiorcą?

Powiadomienia Push – co do czego?

Powiadomienia Push są to wiadomości przekazywane użytkownikowi przez aplikacje mobilne na urządzenia. Najlepiej obrazującym przykładem tej metody komunikacji są powiadomienia z aplikacji Facebook o zaproszeniu do znajomych, nowym komentarzu czy innej aktywności.  Głównym przeznaczeniem Push jest zwiększenie zaangażowania odbiorców i powiadamianie o nowościach w ofercie, wyprzedażach, ofertach specjalnych. Push może także uratować porzucony koszyk lub być wykorzystany do zwiększenia natężenia ruchu w witrynie/sklepie internetowym. Warunkiem otrzymania takiej wiadomości jest natomiast posiadanie aplikacji mobilnej danej marki oraz dostęp do Internetu.

SMS czy Push? A może oba?

Powiadomienia SMS i Push to formy, które mogą się wzajemnie uzupełniać w komunikacji mobilnej z klientem. Dla przykładu, jeżeli powiadomenie Push nie dotrze do odbiorcy z powodów technicznych, taka osoba, może automatycznie otrzymać wiadomość SMS z identyczną treścią. Taką możliwość udostępniamy bezpośrednio w naszym panelu poprzez integrację Push i SMS. Działając w synergii obie formy komunikacji zwiększają możliwości dotarcia do odpowiednich grup docelowych. Powiadomienia Push wysyłane z aplikacji zwiększą zaangażowanie młodych ludzi, którzy chętnie je wykorzystują. Według badania „Trendy w komunikacji mobilnej” oferty handlowe za pomocą aplikacji mobilnej najchętniej otrzymują osoby pomiędzy 15. i 24. rokiem życia. SMS natomiast może okazać się niezbędny w komunikacji z osobami starszymi, którzy nie zawsze mają dostęp do sieci internetowej.

Alerty z aplikacji i wiadomości tekstowe mają cechę wspólną – błyskawiczność dostarczenia i odczytywania na urządzeniu mobilnym. Obie formy są zasadne jedynie wtedy, gdy odbiorcy zgadzają się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z permission marketingiem. To dlatego planując działania Push i SMS należy pytać odbiorcę o zgody na przekazywanie informacji handlowych oraz umożliwiać modyfikowanie ustawień dotyczących powiadomień w aplikacjach.

Dlaczego warto Pushować z nami?

Dzięki kompleksowo zbudowanej infrastrukturze informatycznej, jesteśmy w stanie skalować możliwości i przepustowość powiadomień w zależności od potrzeb. To dlatego wykorzystanie naszej usługi jest bardziej opłacalne niż tworzenie własnego zaplecza – jesteśmy w stanie wysyłać wiele powiadomień w krótkim czasie, rozszerzając szybkość wysyłki według potrzeb klientów.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługą Powiadomienia PushSkontaktuj się z nami

Targetuj!

W komunikacji mobilnej liczy się docieranie z odpowiednią wiadomością do grupy docelowej. Identyfikowanie zachowań użytkowników i segmentacja według wybranych kryteriów pozwala oszczędzić zarówno czas oraz koszty działań marketingowych. Jeżeli użytkownik danej aplikacji w ustawieniach wybierze dane kategorie np. buty, promocje lub nowe produkty, to w momencie wysyłki istnieje możliwość wyboru grupy odbiorców według tych kategorii. W rezultacie, Kasia otrzyma jedynie powiadomienia Push o nowym modelu torebki lub zostanie poinformowana o nowej promocji, w zależności od jej preferencji.

Jak zacząć?

Podsumowując, krótkie alerty Push wyświetlające się na ekranie smartfona mają kilka cech: są szybkie, zwiększają zaangażowanie użytkowników aplikacji oraz budują relację z odbiorcą komunikatów marki. Są także narzędziem, które może uzupełniać się z wiadomościami tekstowymi i prowadzić do zwiększenia wyników kampanii marketingowych lub informacyjnych. Aby wykorzystać powiadomienia Push w naszym panelu, wystarczy skontaktować się z bok@smsapi.pl lub ze swoim opiekunem konta. Narzędzie jest obecnie dostępne w darmowej wersji testowej, zapraszamy do wypróbowania.

Aby poznać funkcje i różnice pomiędzy SMS, Push i E-mail, przygotowaliśmy infografikę, dzięki której w prosty sposób można porównać, czym różnią się trzy rodzaje komunikatów odbieranych przez użytkowników telefonów komórkowych i smartfonów.

Jaki kanał komunikacji mobilnej wybrać?

Andrzej Ogonowski (Brand & PR Director, SMSAPI)

Andrzej Ogonowski Mobile SilesiaInfografika pokazuje to, co większość doświadczonych marketerów wie od dawna, każdy z kanałów komunikacji, ma swoje mocne i słabsze strony. Dlatego jedynie umiejętne łączenie ich w spójnych akcjach może podnieść skuteczność kampanii marketingowych. Jeśli chodzi od zasięgi i szybkości dotarcia, to bezkonkurencyjny okazuje się SMS. Natomiast jeśli porównamy cenę za dotarcie do jednego użytkownika, to najtańszy będzie push, choć wcześniej należy się liczyć z kosztem stworzenia aplikacji. Natomiast najwięcej treści możemy przekazać wysyłając e-maila, jednak wtedy musimy być przygotowani na niewielki Open Rate, co może zmuszać nas do zwiększenia częstotliwości  wysyłek.