Infografika Push SMS e-mail

Spis treści

Powiadomienia Push wysyłane z poziomu aplikacji mobilnych mają „popychać”, zachęcać do interakcji, a zarazem informować (ang. to push – pchać, popychać). Powiadomienia Push mogą wspierać kampanię SMS lub działać rozłącznie. Co to powiadomienia Push?

Powiadomienia Push co to jest?

Powiadomienia Push są to wiadomości przekazywane użytkownikowi przez aplikacje mobilne. Najlepiej obrazującym przykładem tej metody komunikacji są powiadomienia z aplikacji Messenger o nowej konwersacji czy innej aktywności.

Głównym przeznaczeniem Push jest zwiększenie zaangażowania odbiorców i powiadamianie o nowościach w ofercie, wyprzedażach, ofertach specjalnych. Push może także uratować porzucony koszyk lub być wykorzystany do zwiększenia natężenia ruchu na witrynie czy w sklepie internetowym.

Warunkiem otrzymania takiej wiadomości jest natomiast posiadanie aplikacji mobilnej danej marki, dostęp do Internetu oraz wyrażenie przez użytkownika zgody na ich otrzymywanie.

Jak polskie sklepy komunikują się z klientami?

Przeczytaj więcej na temat różnych kanałów komunikacji wykorzystywanych przez polskie firmy sprzedające produkty w sieci. Raport Komunikacja sklepów internetowych sprawdza podejście biznesów e-commerce do tematu budowania i utrzymywania relacji z konsumentami. Sprawdź, z jakich kanałów korzystają sprzedawcy, a jakie uważają za skuteczne odbiorcy wiadomości handlowych i automatycznych powiadomień systemowych.

Push, SMS, e-mail – różnice i podobieństwa

Powiadomienia Push i marketing SMS to narzędzia, które mogą się wzajemnie uzupełniać w komunikacji mobilnej z klientem. Dla przykładu, jeżeli powiadomenie Push nie dotrze do odbiorcy z powodów technicznych lub braku dostępu do Internetu, taka osoba, może automatycznie otrzymać wiadomość SMS z identyczną treścią.

Firmy trakujące komunikację kompleksowo powinny wykorzystywać oba kanały jednocześnie. Działając w synergii zwiększają możliwości dotarcia do odpowiednich grup docelowych.

Powiadomienia Push wysyłane z aplikacji zwiększą zaangażowanie młodych ludzi, którzy chętnie je wykorzystują. Według naszego badania „Trendy w komunikacji mobilnej” oferty handlowe za pomocą aplikacji mobilnej najchętniej otrzymują osoby pomiędzy 15 i 24 rokiem życia. SMS natomiast może okazać się niezbędny w komunikacji z osobami starszymi, którzy nie zawsze mają dostęp do sieci internetowej.

Alerty z aplikacji i SMS-y mają cechę wspólną – błyskawiczność dostarczenia i odczytywania na urządzeniu mobilnym. Obie formy są zasadne jedynie wtedy, gdy odbiorcy zgadzają się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z RODO.

Dlatego planując działania Push i SMS należy pytać odbiorcę o zgody na przekazywanie informacji handlowych oraz umożliwiać modyfikowanie ustawień dotyczących powiadomień w aplikacjach.

Targetuj wysyłki komunikatów!

W komunikacji mobilnej liczy się docieranie z odpowiednią wiadomością do grupy docelowej, czyli targetowanie przekazu. Identyfikowanie zachowań użytkowników i segmentacja według wybranych kryteriów pozwala oszczędzić zarówno czas oraz koszty działań marketingowych.

Jeżeli użytkownik danej aplikacji wybierze dane kategorie np. buty, promocje lub nowe produkty, to grupę odbiorczą warto dopasować według tych ustawień. W rezultacie, klienci otrzymają jedynie powiadomienia o nowym produktach i promocjach, które ich dotyczą.

Podsumowując, alerty Push wyświetlające się na ekranie smartfona mają kilka cech: są szybkie, zwiększają zaangażowanie użytkowników aplikacji oraz budują relację z odbiorcą komunikatów marki.

Pushe są także narzędziem, które może uzupełniać się z wiadomościami tekstowymi i prowadzić do zwiększenia wyników kampanii marketingowych lub informacyjnych.

Aby poznać funkcje i różnice pomiędzy SMS, Push i e-mail, przygotowaliśmy infografikę, dzięki której w prosty sposób można porównać, czym różnią się trzy rodzaje komunikatów odbieranych przez użytkowników telefonów komórkowych i smartfonów.

Infografika: porównanie możliwości e-mail, SMS i Push

Infografika kanały komunikacji mobilnej e-mail, SMS i Push

Komentarz eksperta

Maja Wiśniewska - Marketing & PR Manager w SMSAPI

Infografika pokazuje to, co większość doświadczonych marketerów wie od dawna, każdy z kanałów komunikacji, ma swoje mocne i słabsze strony. Dlatego jedynie umiejętne łączenie ich w spójnych akcjach może podnieść skuteczność kampanii marketingowych.

Jeśli chodzi od zasięgi i szybkości dotarcia, to ciągle bezkonkurencyjny jest SMS. Natomiast jeśli porównamy cenę za dotarcie do jednego użytkownika, to najtańszy będzie push, choć wcześniej należy się liczyć z kosztem stworzenia aplikacji. Najwięcej treści możemy przekazać wysyłając e-maila, jednak wtedy musimy być przygotowani na niewielki Open Rate, co może zmuszać nas do zwiększenia częstotliwości wysyłek.

Maja Wiśniewska – Marketing & PR Manager