Blog

[Artykuł przeniesiony z Marketing Mobilny] Jak zdobyć bezzwrotny grant na stworzenie aplikacji?

EU Grant

Masz pomysł na aplikację i szukasz źródeł finansowania? Brakuje Ci zaplecza technicznego i doświadczenia w zakresie prowadzenia własnego biznesu? Zgłoś się do programu EuropeanPioneers, zdobądź grant w wysokości nawet 250 tys. euro i skorzystaj z porad specjalistów. Zbuduj nowoczesną aplikację w zaledwie 8 miesięcy!

EuropeanPioneers to akcelerator przedsiębiorczości, z którego mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy z całej Europy (jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: firmę możesz założyć nawet po tym, jak otrzymasz decyzję o przyznaniu grantu).

Na dofinansowanie w wysokości od 50 do 250 tys. euro ma szansę 13 najlepszych projektów. Uczestnicy oprócz wsparcia finansowego zyskają darmowy dostęp do nowoczesnych technologii FIWARE, które posłużą im do stworzenia własnych aplikacji. Otrzymają też wsparcie techniczne, szereg przydatnych porad biznesowych, finansowych i marketingowych, a ponadto wezmą udział w wielu ciekawych warsztatach i seminariach.

Po zakończeniu 8-miesięcznego programu akceleracyjnego staną się dojrzałymi e-przedsiębiorcami. Organizatorzy programu pomogą im w nawiązaniu kontaktu z potencjalnymi inwestorami i przedstawicielami środowiska venture capital, dzięki czemu będą mieli okazję pozyskać fundusze na dalszy rozwój swojego biznesu.

Co musisz zrobić, aby zdobyć grant?

Wystarczy, że przygotujesz pomysł na aplikację, która będzie wykorzystywała co najmniej jedną technologię FIWARE (wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj). Co ważne, nie musisz pisać skomplikowanego wniosku. Chęć udziału w programie zgłaszasz, wypełniając prosty formularz online. Odpowiadasz po prostu na kilka pytań dotyczących swojego pomysłu na biznes. Nadesłane projekty są oceniane zarówno pod kątem technologicznym (innowacyjność aplikacji oraz umiejętność zastosowania technologii FIWARE), jak i biznesowym (gotowość rynkowa i skalowalność biznesu, a także umiejętności zarządcze jego twórców).

Zgłoszenia do drugiej rundy programu będzie można składać od 30 marca do 22 czerwca 2015 roku. W tym czasie na oficjalnej stronie EuropeanPioneers zostanie opublikowany formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić w języku angielskim. Najlepsze spośród nadesłanych projektów zostaną zakwalifikowane do finału, a ich autorzy zaprezentują swój pomysł na biznes przed niezależnym jury. Prezentacje odbędą się w Berlinie, w siedzibie lidera międzynarodowego konsorcjum, które jest organizatorem programu. Granty zostaną przyznane 13 najciekawszym pomysłom.

W październiku 2014 roku zakończył się pierwszy nabór do EuropeanPioneers. Spośród 265 zgłoszeń z 30 krajów Europy wyłoniono 12 projektów, które łącznie otrzymały ponad 2 mln euro dofinansowania. Jednym z laureatów została polska firma Zylia Sp. z o.o., która zajmuje się tworzeniem wysokiej jakości rozwiązań i produktów z zakresu telewizji cyfrowej oraz obróbki dźwięku i obrazu. Grant pozyskała na realizację projektu AudioImmersion – nowoczesnego systemu do rejestrowania i przetwarzania dźwięku przestrzennego.

Tomasz Żernicki, Zylia:

Jako entuzjaści muzyki chcielibyśmy mieć możliwość nagrania koncertu, a następnie odtworzenia go w taki sposób, aby ponownie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Istnieją technologie, takie jak hełmy do rzeczywistości wirtualnej, dzięki którym możemy zobaczyć to, co się wydarzyło, angażują one jednak tylko nasz zmysł wzroku. Zylia tworzy rozwiązanie, które pozwoli na przeniesienie dźwięku przestrzennego z nagranego przez nas koncertu do wirtualnej rzeczywistości, a zatem będziemy mogli odczuwać również wrażenia słuchowe.

System AudioImmersion składa się z urządzenia rejestrującego dźwięk oraz serwisu internetowego w chmurze, służącego do jego obróbki. Dźwięk nagrany w tej technologii znajdzie zastosowanie w wirtualnej rzeczywistości. AudioImmersion pozwoli też na tworzenie profesjonalnych nagrań studyjnych. Platforma internetowa umożliwi odseparowanie poszczególnych warstw dźwięku, tj. poszczególnych instrumentów, głosu, itp. wraz z informacją o ich lokalizacji w przestrzeni. Z AudioImmersion skorzystają zatem zarówno inżynierowie, jak i muzycy (profesjonaliści oraz amatorzy).

Piotr Szczechowiak, Zylia:

Fundusze i wsparcie techniczne, które otrzymaliśmy w ramach programu EuropeanPioneers ułatwią nam stworzenie wersji produkcyjnej AudioImmersion i rozpoczęcie sprzedaży. Liczymy na to, że akcelerator pomoże nam pozyskać inwestorów, którzy wesprą dalszy rozwój naszego produktu.

Chcesz dołączyć do grona beneficjentów EuropeanPioneers i tak jak Zylia otrzymać szansę na zrealizowanie marzenia o stworzeniu własnej aplikacji? Zajrzyj na stronę www.weblify.pl/europeanpioneers. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje, w tym warunki uczestnictwa w programie, szczegółowy opis kryteriów oceny, harmonogram programu i szereg wskazówek dla potencjalnych uczestników.

Na wszelkie pytania dotyczące EuropeanPioneers z chęcią odpowiedzą przedstawiciele firmy Weblify – koordynatora programu w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapraszamy do kontaktu i na stronę Weblify.

EU Grant Stopka