SMSAPI 10 Pytań do Samanty HR Administration Specialist

W tej odsłonie “10 pytań do…” rozmawiamy z Samantą Folwaczny zajmującą się w SMSAPI sprawami kadrowymi, rekrutacją i administracją. Nasza HR Administration Specialist opowiada o trudnych do zauważenia, aczkolwiek niezwykle istotnych codziennych zadaniach, które pozwalają sprawnie pracować reszcie zespołu. Podpowiada także jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak poradzić sobie z poprzedzającym ją stresem. 

1. Na czym polega Twoja codzienna praca?

Każdy dzień różni się od poprzedniego, a moja codzienna praca jest uzależniona od bieżących potrzeb firmy i zespołu. Główne zadania z jakimi się mierzę to: rekrutacja (od selekcji kandydatów po onboarding), sprawy kadrowe, szkoleniowe oraz komunikacja wewnętrzna. 

2. Ile osób liczy Twój zespół?

Mój zespół liczy całe dwie osoby. Razem z Anitą staramy się utrzymywać wysoki poziom zadowolenia i motywacji w teamie! 

3. Lubisz swoją pracę?

Uważam, że zamiłowanie do pracy z ludźmi to podstawa, inaczej to nie zadziała. Potrzebna jest cierpliwość, fascynacja potencjałem pracownika oraz jego postępami. Przekłada się to na szeroko rozumiany rozwój i satysfakcję z pracy. Sukces pracownika jest sukcesem działu HR. 🙂 Bardzo lubię tę pracę. 

4. Jak wygląda Twój dzień w SMSAPI?

Zaczynając dzień w SMSAPI najpierw witam się z koleżankami i kolegami, odpalam maszynę, zaparzam kawę, a następnie wracam do biurka. Załączam wszystko, co jest mi niezbędne do pracy, odczytuję i odpowiadam na wiadomości (mailowe, na komunikatorze wewnętrznym). Następnie sprawdzam listę zadań do wykonania, którą zawsze planuję pod koniec poprzedniego dnia. 

O 9:30 mamy poranne stand-up’y, na których podsumowujemy, co udało się poprzedniego dnia, co planujemy zrobić dzisiaj, z jakimi problemami się mierzymy oraz co już osiągnęliśmy. Po spotkaniu przechodzę do realizacji zaplanowanych zadań.  

Jak wspomniałam wcześniej, każdy dzień wygląda inaczej, jednak często prowadzę rozmowy kwalifikacyjne, analizuję aplikacje na poszczególne stanowiska, poszukuję kandydatów, rozwiązuję bieżące problemy związane ze szkoleniami, organizacją spotkań. Zawsze mam też coś do zrobienia w obszarze kadrowym. Czasami (ostatnio coraz częściej) witamy nową gwiazdę w zespole.  

5. Co jest największym wyzwaniem pracy w HR?

Myślę, że największym wyzwaniem w pracy z ludźmi jest prawidłowa komunikacja. Zaniedbania w tym obszarze mogą przyczynić się do dezinformacji, a co za tym idzie do niezrozumienia i pogorszenia wizerunku firmy, poszczególnych działów lub pracowników. A w obszarze HR, brak właściwego przepływu informacji może całkowicie zaburzyć pracę. 

6. Z jakich narzędzi korzystasz?

Jednym z narzędzi, które w znaczącym stopniu ułatwia mi pracę jest eRecruiter – program, który maksymalnie zoptymalizował procesy rekrutacji. Wszystko dzieje się w jednym miejscu i nie muszę już sama pilnować terminowości przechowywania danych osobowych na etapie rekrutacji.

Kolejnym narzędziem jest Canva – narzędzie do projektowania grafik, który posiada mnóstwo funkcji. Poza tym, Trello – bardzo przyjazne narzędzie pomagające planować zadania na bieżąco. No i oczywiście Slack i Microsoft Teams jako wewnętrzne komunikatory. Korzystam również z interankiety.pl do badania opinii wewnątrz firmy.

7. Co należy do Twoich obowiązków, ale sądzisz, że pozostaje niezauważone?

Dobre pytanie! 🙂 Myślę, że każdy ma takie małe challenge’e, które nie zawsze są widoczne. W pracy HR takim wyzwaniem jest dbanie o interesy pracownika i o jego dobre samopoczucie w miejscu pracy. O ile duże projekty w zakresie poprawy warunków są widoczne, o tyle małe zmiany wpisują się w naturalny tryb pracy i mogą wówczas zostać niezauważone.

8. Jak mierzysz swoją skuteczność?

Przede wszystkim feedback od pracowników pomaga mi ocenić czy to co robię, jest wykonywane dobrze – w zakresie bezpośredniej współpracy z ludźmi. Każde zadanie wymagające większego zaangażowania można nazwać ,,projektem”, więc finalny wynik każdego z nich jest również miernikiem skuteczności.

Regularnie badamy także zaangażowanie pracowników (employee engagement) poprzez krótkie ankiety. Ku mojemu zadowoleniu ostatnie badanie pokazało, że pracownicy najbardziej w SMSAPI cenią atmosferę i ludzi. I to jest dla mnie największa nagroda. 😉

9. Jaką radę dałabyś osobie ubiegającej się o pracę w SMSAPI?

Przede wszystkim przed rozmową warto zapoznać się z profilem naszej firmy, dobrze jest wiedzieć czym się zajmujemy, wówczas mamy wstępny sygnał, że kandydat nie zaaplikował na chybił trafił.  

Niektórym kandydatom trudno jest pokonać stres, więc jest coś, co może go zminimalizować. Przed rozmową polecam krótki seans naszego filmiku, który dobrze podsumowuje atmosferę w firmie. Po obejrzeniu uśmiech kandydata w drodze na rozmowę będzie gwarantowany! 😀  

10. Co cenisz najbardziej podczas rozmowy z kandydatem?

Najbardziej cenię u kandydatów szczerość, ponieważ jest ona kluczem do zadowalającej współpracy. Relacja pomiędzy kandydatem a rekruterem tworzy się już tak naprawdę na etapie wysłania CV. Dlatego warto podawać prawdziwe informacje zarówno w swojej aplikacji, jak również na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli kandydat nie jest wiarygodny to zazwyczaj współpraca jest spalona, jak nie na etapie wstępnym to zaraz po nim.  

Przeczytaj więcej wywiadów z pracownikami SMSAPI!