Wakacje to tradycyjnie okres ożywienia na rynku pracy, ponieważ w tym czasie rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Z perspektywy pracodawcy niezwykle ważny jest czas w jakim agencja pracy jest w stanie zrekrutować pracownika, który będzie mógł natychmiast podjąć pracę. Dlatego osoby zajmujące się pośrednictwem bardzo często wybierają komunikację SMS. W naszym krótkim poradniku przedstawimy kilka sposobów na jej realizację.

Szczypta teorii komunikacji SMS

Rekrutacyjna wiadomość SMS przesłana przez Amazon
Przykład wiadomości rekrutacyjnej przesłanej przez Amazon

Zaletą komunikacji opartej na krótkich numerach Short Code, jest możliwość szybkiej wymiany informacji z każdym posiadającym telefon komórkowy. Sam Short Code to krótki, najczęściej czterocyfrowy numer nadawczy, pozwalający na dwukierunkową komunikację SMS, czyli możliwość odpowiada na wysyłane przez nas wiadomości.

W odróżnieniu od wiadomości email i komunikatorów, użytkownik nie musi być w podłączony do internetu, aby pozostać w zasięgu. Poza tym, każdy z nas odruchowo odbiera wiadomości SMS już w chwilę po otrzymaniu. Potwierdza to nasze badanie konsumenckie za 2018: Komunikacja Marki – Oczekiwania Konsumenta. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy zależy nam na jak najszybszym kontakcie z potencjalnym pracownikiem. Oczywiście istnieje również możliwość wykorzystania standardowego 9-cyfrowego numeru, jest on jednak trudniejszy do zapamiętania, ale jego cena jest niższa.

Praktyka masowej wysyłki SMS

SMS w rekrutacji

Doskonałym przykładem jest rozwiązanie zastosowane przez jedną z gliwickich agencji pracy. Posiada ona w swojej bazie kilkaset kontaktów do osób, które zadeklarowały chęć otrzymywania ofert dotyczących pracy tymczasowej. W momencie pojawienia się interesującej propozycji zostaje do nich wysłana specjalna wiadomość.

Zainteresowane osoby zgłaszając chęć do pracy odposując na SMS. Dzięki temu już po kilkunastu minutach można znaleźć pracowników. Jest to niezwykle szybka i sprawna metoda, a dla porównania wystarczy zastanowić się, ile czasu zajmuje telefoniczny kontakt z grupą 200 osób.

Z perspektywy ekspertów


Komunikowanie się w branży HR za pomocą telefonu komórkowego jest bardzo istotne, szczególnie jeśli chodzi o wysyłanie informacji w postaci wiadomości SMS. Taką formą komunikacji posługujemy się w momencie, gdy dany kandydat nie jest w stanie porozmawiać z nami telefonicznie. Wtedy wysyłamy wiadomość z prośbą o kontakt.

Ponadto wysyłamy je również w celu przekazania następujących informacji: adresu biura, w którym odbędzie się rozmowa rekrutacyjna, adresu miejsca zakwaterowania, w wypadku osób wyjeżdżających do pracy za granicę, adresu e-mail opiekuna danego projektu rekrutacyjnego, czy numeru telefonu opiekuna danego parku, do którego jest kierowany przyszły pracownik. Oczywiście, SMS-y są również wykorzystywane w celach reklamowania danych ofert pracy. Osoby pracujące przez pośrednictwo, sezonowo mogą spodziewać się informacji odnośnie ponownego uruchomienia projektu i możliwości zatrudnienia. Bywa też, iż kandydaci otrzymują informacje zwrotne z podziękowaniem za udział w danym procesie rekrutacyjnym.

Warto również wspomnieć o komunikacji wewnątrz firmy. Pracownicy biura często używają SMS w celu przekazania istotnych informacji. Dlatego SMS-y są przydatnym i często wykorzystywanym środkiem komunikacji w branży HR.

Katarzyna Kulisz – Direct People
Natalia Szymkowiak -eselektio.pl i pracawchemii.pl

W obu naszych platformach wykorzystujemy kanały mobilne. Rozumiemy istotę nawiązywania kontaktu i szybkiego przekazywania komunikatów.

W czasach gdzie większość Polaków posiada telefon komórkowy, który pozwala nam kontaktować się z kim tylko chcemy i stanowi on przedłużenie naszej ręki.

SMS-y umożliwiają szybki i wygodny przekaz informacji, a także stały kontakt z kandydatami, którzy biorą udział w procesie rekrutacyjnym. Sprawne przekazanie im komunikatu jest dla nas najważniejsze dlatego też powiadomienia SMS są dla nas doskonałym rozwiązaniem. Szczególnie, że obsługa platformy wysyłkowej jest bardzo intuicyjna.

Natalia Szymkowiak – eselektio.pl

Masowa wysyłka SMS w rekrutacji pracownikó – krok po kroku

Jeżeli chcesz spróbować wykorzystywać wiadomości SMS w swojej firmie, to na koniec przedstawiamy kilka kroków, od których należy zacząć:

  1. Stwórz własną bazę potencjalnych pracowników. Numery telefonów zdobędziesz podczas procesów rekrutacyjnych, ale również za pomocą ogłoszeń czy przesyłanych CV. Pamiętaj, że każda z osób musi zezwolić na przetwarzanie jej danych osobowych.
  2. Podziel bazę na podstawie danych takich jak: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, predyspozycje i na ich podstawie kieruj wysyłki. Pozwoli Ci to oszczędzić koszty dotarcia oraz zwiększy sprawność procesu rekrutacji. Dzięki temu będziesz mógł wysyłać konkretne oferty do zainteresowanych nimi grup ludzi.
  3. Wysyłaj wiadomości SMS jedynie z konkretnymi ofertami tylko do zainteresowanych nimi osób. Nie pozwól, aby twoje informacje zaczęły być traktowane jak spam.
  4. Skorzystaj z Short Code (krótkiego numeru), dzięki niemu potencjalny pracownik będzie z Tobą w stałym kontakcie, czyli np. od razu będzie mógł przyjąć lub odrzucić propozycję pracy, potwierdzić godzinę lub dotarcie na miejsce.

Przykłady wiadomości SMS w HR