Blog

[Artykuł przeniesiony z Marketing Mobilny] Mobile dla seniora – z mobilnością w trzeci wiek

Mobile Senior

Osoby w wieku 55+ stanowią 17% użytkowników tabletów, co jest całkiem sporym odsetkiem. Taka liczba napawa optymizmem, ponieważ pokazuje, że coraz więcej seniorów korzysta (i chce korzystać) z mobilnych technologii. Jednak z drugiej strony, procentowy udział tej grupy wśród użytkowników smartfonów już nie napawa takim optymizmem. Osoby w wieku 55+ stanowią tylko 7% osób korzystających ze smartfonów, co plasuje tę grupę wiekową na ostatnim miejscu. I właśnie temu problemowi chciałbym
przyjrzeć się bliżej.

Dlaczego seniorzy stronią od smartfonów?

Z moich prywatnych doświadczeń wynika, że często osoby starsze po prostu boją się smartfonów. W psychologii istnieje nawet specjalny termin na określenie lęku, jaki powstaje u człowieka podczas zetknięcia z nowymi technologiami – jest to technostres.  Przez wiele lat te osoby przywykły do korzystania ze standardowych komórek z alfa-numeryczna klawiaturą i często z monochromatycznym wyświetlaczem. Gdy widzą jednolitą, szklaną taflę w nowoczesnych telefonach, obawiają się, że nie sprostają zadaniu obsługi takiego urządzenia. Stach ten wynika więc często z braku wiary we własne możliwości.

Inną kwestią jest nieznajomość korzyści wynikających z posiadania przenośnego komputera osobistego, połączonego z telefonem. Z tego powodu seniorzy uważają, że taka „zabawka” nie jest im potrzebna. I tutaj dochodzimy do fundamentalnej kwestii:

Czy smartfon w ogóle jest potrzebny starszej osobie?

Odpowiedź jest oczywista: zdecydowanie tak! Smartfony mogą być w wielu aspektach znacznie lepsze dla seniorów niż tradycyjne telefony komórkowe. Część z tych zalet pokrywa się z ogólnymi plusami dla wszystkich grup wiekowych, ale część jest specyficzna tylko dla ludzi starszych. Omówię teraz kilka z nich.

 • Duży wyświetlacz – ekrany w smartfonach są coraz lepszej jakości, bardzo wyraźne i czytelne – ułatwi to na pewno osobie mającej problemy ze wzrokiem korzystanie z telefonu.
 • Duże klawisze wyboru numerów – konsekwencja dużego wyświetlacza – czyni to wybieranie numerów w smartfonie znacznie prostszym i wygodniejszym niż w standardowym telefonie.
 • Prostsze wpisywanie SMS-ów – zwłaszcza ustawienie telefonu w poziomie i pojawiająca się wtedy duża klawiatura, ułatwia wpisywanie krótkich wiadomości tekstowych.
 • Wielofunkcyjność – tutaj dochodzimy do najważniej zalety nowoczesnych telefonów. Smartfon łączy w sobie funkcjonalności bardzo wielu urządzeń. Skoro osoba starsza korzysta z telefonu, aparatu fotograficznego, kalkulatora, mapy itp., dlaczego nie miałaby korzystać z tego wszystkiego za pośrednictwem jednego urządzenia?

Zanim zaprezentuję kilka ciekawych aplikacji, których mogą używać osoby starsze, pragnę zwrócić uwagę na chyba pierwszą w Polsce kampanię skierowaną do seniorów (choć nie tylko) promującą smartfony. Nie jest powiedziane wprost, że to do nich kierowana jest ta seria reklam, ale co innego można wywnioskować po reklamie, w której dwóch starszych panów korzysta z smartfonów i mówi, że są one „śmiesznie proste w obsłudze”.

Aplikacje dla seniora

Dokonam teraz krótkiego przeglądu aplikacji, które mogą być przydatne seniorom. Zaznaczam, że nie przeprowadzałem żadnych badań na ten temat, a dobór opisywanych programów jest subiektywny i ma charakter poglądowy. Przedstawiam jedynie darmowe aplikacje przeznaczone na system Android. Oczywiście mają one swoje odpowiedniki również na innych platformach.

Rozkład jazdy i nawigacja – Jakdojade

Aplikacja Jakdojade

Opis: Fenomenalna aplikacja pozwalająca sprawnie przeglądać kompletne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Ponadto, program zaplanuje za nas trasę dojazdu, zlokalizuje przystanek, na którym jesteśmy i pokaże na mapie, jak do niego dotrzeć. Niestety na drobny minus jest interfejs, który może być nieco skomplikowany, zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę ze smartfonami. Wadą dla osób ze słabym wzrokiem będzie na pewno wielkość liter w aplikacji, których w żaden sposób nie możemy powiększyć. Jednak zalety znacznie przewyższają drobne ograniczenia. Aplikacja działa na razie tylko w wybranych miastach.

Łatwość użycia: 5

Minutnik

Aplikacja Kitchen Timer

Opis: Minutnik ten ma tylko najbardziej potrzebne funkcje, dzięki temu interfejs jest przejrzysty i intuicyjny. Niezastąpiona rzecz podczas przygotowywania bardziej i mniej wymyślnych potraw.

Łatwość użycia: 4

Szkło powiększające

Szkło Kontaktowe

Opis: Tytuł i opis aplikacji w sklepie Google Play jest nieudolnie przetłumaczony, najprawdopodobniej za pomocą Tłumacza Google, ale już sam program nieudolny nie jest. Zaraz po uruchomieniu nasz telefon zamienia się w regularną lupę. W intuicyjny sposób ustawimy wielkość powiększenia a ostrość aplikacja ustawia automatycznie. Aplikacja posiada również podświetlenie w przypadku, gdy telefon ma lampę błyskową. Program ten ułatwi przeczytanie nawet najdrobniejszego tekstu.

Łatwość użycia: 4

Latarka – Brightest Flashlight

Latarka Smartfon

Opis: Aplikacja przemienia nasz telefon w latarkę. Światło wydobywa się z lampy błyskowej i/lub wyświetlacza. Bez zbędnych bajerów – prosta i funkcjonalna. By znaleźć po ciemku klucze w torebce, odnaleźć się w ciemnym pomieszczeniu itp.

Łatwość użycia: 5

Gra szachy – Chess Free

Aplikacja Szachy

Opis: Na koniec trochę rozrywki. Wybrałem szachy, ponieważ jest to gra, która ma swoich amatorów w każdym wieku. Poza walorami zabawowymi, szachy są również doskonałą łamigłówką ćwiczącą umysł. Przetestowałem kilka aplikacji szachowych i Chess Free zdecydowanie góruje nad pozostałymi. Dzięki dziesięciu poziomom trudności, program zadowoli zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych szachistów. Utrudnieniem dla części osób może być to, że dostępna jest jedynie angielska wersja językowa.

Łatwość użycia: 3

Inne aplikacje i funkcjonalności mogące być przydatne dla seniora

Standardowe wyposażenie smartfona:

 • Budzik
 • Kalendarz
 • Kalkulator
 • Aparat fotograficzny, kamera
 • Przeglądanie Internetu (chodź tutaj zdecydowanie bardziej sprawdzi się tablet)
 • Czytanie ebooków (jak wyżej)
 • Radio, słuchanie muzyki

Inne przydatne aplikacje:

 • Tłumacz Google
 • Mapy Google
 • Google Street View – zwiedzanie miast
 • Transportoid – alternatywa dla „jakdojade.pl”, rozkłady jazdy off-line

Na prowadzony przeze mnie warsztatach ogromnym zainteresowaniem oprócz przeglądania internetu cieszyły się mapy, a w szczególności funkcja street view, możliwość skanowania QR kodów oraz robienie i modyfikowanie zdjęć.

Seniorzy – grupa docelowa aplikacji

Jak widać istnieje wiele funkcjonalności smartfona i aplikacji, które mogłyby być bardzo przydatne dla seniorów.  Niestety, osoby starsze często unikają najnowszych zdobyczy technologii, ze względu na brak wiary we własne możliwości, bądź nieznajomość korzyści, jakie mogą dzięki nim osiągnąć. Sądzę, że łatwo zmienić to nastawienie – wystarczy tylko, by twórcy smarfonów i aplikacji mobilnych bardziej przychylnym okiem spojrzeli na tą grupę docelową. Większość czytelników zgodzi się zapewne, że smartfony ułatwiają codzienne życie i podnoszą jego jakość. Dlaczego starsi przedstawiciele naszego społeczeństwa mieliby z tego nie skorzystać?